Makale Özeti

Öncelikle bu makalemizin istek üzerine yayınlandığını belirterek sözlerime başlamak isterim. Bu da demektir ki Mspro.org adresinden bana istekte bulunabilirsiniz. Bu makalemizin konusu ADO.NET ile MySQL veritabanı ilişkileri ile ilgili olacak. INSERT, DELETE, UPDATE gibi SQL komutlarını inceleyeceğiz. Şimdi ilk yapmamız gereken VS.NET 2005 ya da Visual Web Developer içinde MySQL kullanabilmemiz için Bir adet programcığımız var. Bunu belirteceğim adresten indirip yüklemeniz gerekmektedir. Daha sonrada nedir bu yüklediğimiz şey onu açıklayacağım

Makale

ADO.NET ile MySQL Kullanım Örneği - 1
Merhaba arkadaşlar;
Öncelikle bu makalemizin istek üzerine yayınlandığını belirterek sözlerime başlamak isterim. Bu da demektir ki Mspro.org adresinden bana istekte bulunabilirsiniz. Bu makalemizin konusu ADO.NET ile MySQL veritabanı ilişkileri ile ilgili olacak.  INSERT, DELETE, UPDATE gibi SQL komutlarını inceleyeceğiz.  Şimdi ilk yapmamız gereken VS.NET 2005 ya da Visual Web Developer içinde MySQL kullanabilmemiz için Bir adet programcığımız var. Bunu belirteceğim adresten indirip yüklemeniz gerekmektedir. Daha sonrada nedir bu yüklediğimiz şey onu açıklayacağım. İşte o adres http://dev.mysql.com/get/Downloads/Connector-Net/mysql-connector-net-5.0.8.1.exe/from/http://mysql.easynet.be/ . Dosyayı bilgisayarınıza indirip kurma işlemini gerçekleştirdikten sonra vs.net i açıp yeni bir AJAXEnabledWebSite oluşturun.  Ajax Projesi oluşturmamızın sebebi örneğimiz içerisinde Update Panel kullanacak olmamız. Yani kısaca Update Panel nasıl kullanılır onu da göreceğiz. Makalemizde MySQL’ in pc nizde kurulu olduğunu ve kullanmayı bildiğinizi varsayarak devam edeceğiz.
Projeniz oluştuktan sonra açıklamalarıma başlayabiliriz. Bu yüklemiz olduğumuz MySQL .NET connector adındaki setup dosyası bize .net içerisinde MySQL kullanmamıza yardımcı olacak referans dosyalarını getirmekte ve  vs.net e entegre etmektedir. İlk olarak oluşturduğumuz projemize bu dosyaları referans etmemiz gerekmektedir. Aşağıdaki resimler de bunu nasıl yapacağınız sırayla gösterdim.

 

Projeniz artık MySQL ile çalışabilecek her şeye sahip. Şimdi deneme adında bir Database oluşturun ve bu Database içerisie maillist adında bir tablo ve bu tablonun içerisine aşağıda ki resimde görünen alanları ekleyiniz.


Id alanı auto inc. Olacak buna dikkat ediniz.

Evet zannediyorum  db olayını hallettiniz. Zaten burada db yaratma gibi konulara girmeyeceğiz. Neyse
Db hazır olduğuna göre şimdide sıra form tasarımımızda. Aşağıdaki tabloda formumuza hangi kontrollerin olması gerektiği ve bu kontrollerin hangi isimlere sahip olması gerektiği verilmiştir.  İsterseniz farklı isimler verebilirsiniz. Fakat örneği bitirdikten sonra bunu denemeniz daha sağlıklı olacaktır.


Yapmamız gereken son şey ise GridView kontrolünü update panel içerisine almak. Sonra form görüntümüz aşağıdaki gibi olacaktır.

                Formumuzu bu şekilde düzenledikten sonra şimdi sıra kodlarımızı yazmaya geldi. Aşağıda vermiş olduğum ekran görüntüsünde bulunan kodlar tam olarak şu işlemi yapmaktadır.  MySQL veritabanına bağlanmamız için gerekli olan namespace (isim uzayları) lerdir. Gerekli nesneleri .NET içerisine import eder ve kullanmamıza olanak verir. Eğer eklemezsek ne olur ?. MySQL ile hiçbir şekilde ilişki kuramayız. Farklı metotlar dışında tabii ki.

Not: Bu Kısım sayfamızın en başına import edilecek. Bildiğinizi biliyorum fakat hatırlatayım dedim.
Burayı da hallettiğimize göre şimdi sıra asıl kodlarımızda işte o kodlarda aşağıda. İsterseniz senaryomuzdan bahsedeyim biraz. Ne yapacağız. Basit bir işlem hemen korkmayın. Gördüğünüz gibi 2 adet textbox ımız var. Bu kontrollerin içeriğini dbye yazdırıp buradan da gridview kontrolünde göstereceğiz. Bu şekilde basit bir mail list iniz olacak. Artık kodları yazmaya başlıyoruz.

 

Yukarıda göründüğü gibi artık gridview kontrolümüz dolu bir şekilde geliyor. Şimdi yapmamız gereken şey db mize veri eklemek işte bunun içinde aşağıdaki kodları yazdım.

Bu void i ise btn_ok in click eventinde çağırıyoruz. Bu durumda şöyle bir şey çıkıyor ortaya. Update panel nasıl çalışacak. Tabii ki Asenkron çalışacak. Yoksa sayfa gider ve gelir. Aşağıda resimlerini verdim. Aralarda da açıklamalar yaptım. Konumuz Update panel olmadığı için fazla detaya girmiyoruz. Zaten nette gerekli dokümanları fazlasıyla bulursunuz. Bu nedenled e Update panel ile ilgili bir yazı düşünmüyorum.

Update Panel seçili iken Properties penceresinden Triggers Özelliğine tıklıyoruz. Sonra.

Add butonundan AsyncPostBack Trigger seçeneğini seçiyoruz. Members bölümüne bir Asenkron üyenin eklendiğini göreceğiz. Properties kısmında aşağıdaki değişiklileri yapıp OK butonuna tıklıyoruz. Asenkron seçmemizin sebebi sayfamızın yeniden yüklenmeden değişikliklerin görüntülenmesi.

 

Yukarıdada görültüğü üzere ControlID özelliğinde btn_ok seçilmiş ve yine EventName özelliğindede Click eventi seçilmiş. Bunun nedeni ise Trigger tetiklemesinin Butonumuza tıklandığında olacak olması. Yani Butona tıklandığında Update Panel içeriği güncellenecek.

Tüm bu işlemleri yaptığımıza göre artık dbye veri girişi yapabiliriz.  Adınızı ve email adresinizi girip Tamam butonuna bastığınızda Aşağıda bulunan gridview nesnesinin yenilendiğini ve eklediğiniz verinin burada göründüğünü göreceksiniz. Yani update panel içeriğinin yenilendiğini görüyoruz. Aşağıda verilen resim ekleme işlemi yapıldıktan sonra alınan görüntüyü vermektedir.

 

Bu günlük bu kadar makalemizin devamında UPDATE işlemlerinin nasıl yapılacağını ve QueryString özelliğini inceleyeceğiz.

{ Mehmet KURT || Yazılım Geliştirme Uzmanı }
Mehmet.kurt@mspro.org

 

 

 

Mysql DB script ve Örnek Dosya