İpucu

 

Phonebloks nedir ve nasıl çalışır?

Phonebloks'u anlayabilmemiz için öncelikle masaüstü bilgisayarları anlamamız gerekir. Mobil dünyayla tanışmadan önce masaüstü bilgisayarlarımızda yeni bir bilgisayar satın almadan bilgisayarımızı istediğimiz gibi güncelleyebiliyor özelliklerini yükseltebiliyorduk. Daha fazla işlem gücüne ihtiyaç duyduğumuzda sadece yeni bir işlemci , yada depolama alanımızın yetmediği durumlarda yeni bir hard disk satın alarak arızalandığında sadece arızalı parçayı değiştirerek sorunumuzu çözebiliyorduk. Fakat mobil cihazlarımızda bu gibi durumlarda eskisini çöpe atıp  yenisini almak zorunda kalıyoruz. Bu hem çevreyi kirletiyor hemde beraberinde büyük bir maddi yük getiriyor.

Phonebloks telefonunuzu tamamen farklı bir cihaz türüne dönüştürmeyi hedefliyor. Masaüstü bilgisayar gibi yükseltilebilir ve beğeninize göre modifiye edilebilir bir cihaza. Bu yeni cihaz türünde öncelike küçük blokları üzerine yerleştirebileceğiniz bir temele ihtiyacınız var. Bu temeli bir anakart gibi yada üzerine devre elemanları yeleştirdiğimiz bir devre kartı gibi düşünebiliriz.  

Bu temel üzerine istediğiniz özelliklerdeki telefonunuzun parçalarını ekleyerek kendi telefonunuzu oluşturuyorsunuz. Örneğin bir bluetooth bloğu, yada wi-fi bloğu gibi. Daha fazla pil gücüne ihtiyaç duyduğunuzda tek yapmanız gereken anakartınızda daha fazla yer açıp daha büyük bir bataryayı takmanız. Profesyonel bir fotoğraf makinasına ihtiyaç duyduğunuzda anakartınıza sadece bir kamera, batarya ve fotoğraflarınızı saklamak için bir depolama alanı bloğu ekleyerek kendi fotğraf makinanızı oluşturabilirsiniz.