İpucu

Windows 8'in duyurulması ve resmi olarak piyasaya çıkmasının ardından en önemli noktalardan birisi de bu platform üzerine uygulamaların nasıl geliştirileceği olacağı. Pek çok yenilikle birlikte gelmesinin yanında, eski yöntemlerin de destekleniyor olması Windows 8'in en büyük artılardan.

 

Öncelikle Windows 8'i birlikte inceleyim isterseniz. Üzerinde dokunmatikvenormalmasaüstükullanımodaklı2farklıarayüzübulunuyor.

Bunlardan birincisi tıpkı windows 7 görünümü bulunan, normal masaüstü görünümü. Bu masaüstünde Windows 7'de çalışan her uygulama direkt olarak aynı şekilde Windows 8 masaüstünde de çalışacak. Word, Excel ve diğer tüm masaüstü uygulamalarınız burada yer alacak.

 

 

Dikkatinizi çekmiştir artık başlat butonu ekranda bulunmuyor bunun için imlecinizi ekrannın sol alt köşesine getirmeniz gerekiyor, ardından çıkan başlat icon'una tıklayabilirsiniz. Bu ikon'a tıkladığınız zaman iki arayüz arasında geçiş sağlayabilirsiniz. Ayrıca Klavyenizdeki "Windows Tuşu" nu da kullanabilirsiniz bu geçiş için.


 

Windows 8 üzerindeki bir diğer arayüz de "yeni başlat arayüzü", bu yeni arayüz tamamen dokunma odaklı tasarlandı. Bu arayüzü aynı zamanda Mouse ve klavye ile de kullanabiliyorsunuz. Bu arayüzde kare ve dikdörtgenler şeklinde uygulama linklerini görebiliyoruz bunlara "tile" adını veriyoruz. Bu tile'lar üzeirinde son gelişmeleri ve haberleri barındırıp kullanıcıya sunabiliyor, buna da "notifications" yani bildirimler diyoruz. Aslında baktığınızda tamamen size özel ve kişiliğinizi yansıtan bir arayüz görüyorsunuz. Size ait haberler, size ait hesaplardaki gelişmeler,takviminizdeki toplantılarınız. Tamamen "Siz" odaklı, kişisel bir arayüz.

 

 

Bu iki arayüzde işletim sisteminin core servislerini kullanıyor. Yani bir başka dille, çekirdeği aynı olan işletim sistemi üzerinden 2 farklı yazılım geliştirme ortamı mevcut.


Örneğin masaüstü modunda şu ana kadar windows 7'de sahip olduğumuz tüm senaryolar ve geliştirme yöntemleri aynen burada da yer alacak. Masaüstü uygulamaları, Browser üzerinden çalışan web uygulamaları, hem burada çalışacağı gibi burada da yazılım geliştirmesi yapılabilecek.

 

Yeni Başlangıç arayüzümüzde ise "WinRT" adını verdiğimiz ve önümüzdeki günlerde bolca bahsedeceğimiz "Windows RunTime" katmanı bulunmakta, burada işletim sistemine ait system servislerine erişebilmekteyiz. Bu WinRT katmanımız üzerinde çeşitli yazılım dillerimiz bulunmakta; XAML + C#, XAML+VB, XAML + C++ ve HTML/JS(Chackra). Buradaki bütün diller birinci sınıf, sizin bilginiz ve birikiminiz hangi dil üzerine ise bunun üzerinden uygulama geliştirmeye devam edebiliyorsunuz.

 

 

 

Windows 8'in en ilgi çekici taraflardan birisi de 2 arayüzünde birlikte çalışabileceği hybrid cihazların geliyor olması. Hem klavyesi, mouse'u olan hem de dokunmatik ekranlara sahip pek çok cihaz önümüzdeki günlerde raflarda yerini alacak.

 
Beni https://twitter.com/ikivanc dan takip edebilir ve sorularınızı buradan sorabilirsiniz. 

İyi çalışmalar.