İpucu

AppFabric Beta 2 sürümü yayınlandı. Eski sürümü bilgisayarına kurmuş olanlar biraz uğraşıp nereden kaldırabileceklerini bulmaları ve kaldırmaları ardından yine biraz uğraş vererek bu sürümü kurabildiler :)

Beta 2’yi kurduktan sonra biraz inceleme, biraz ne nedir diye baktıktan sonra sıra geldi kodlamaya. Bir ürünün betası ile ilgilenince bazı zorluklara da göğüs germek gerektiği unutulmamalı. Kodlama safhası da buna bir istisna olamaz tabi, özellikle de geliştirme yaptığınız makine x64 ise :)

64 bit işletim sistemine sahip bir geliştirici makinesi üzerinden Caching ile ilgili denemeler yapıyorsanız daha ilk adımda problem yaşamaya başlarsınız. Size anlatılan örnekleri denemek için referans eklemeye çalıştığınızda “Add Reference” diyaloğu “.Net” segmesinde aradığınız Microsoft.ApplicationServer.Caching.Client referansını göremeyeceksiniz.

Peki, bu dll’in yerini biliyorsunuz diyelim (bilmeyenler için : C:\Windows\System32\AppFabric ) sorununuz düzeldi mi dersiniz? Hayır. “Browse” segmesinden bu adresi yazarsanız hata mesajı alacak ve klasöre dahi gidemeyeceksiniz:

Peki projeye caching referanslarını nasıl ekleyebilirim?

  • Add Reference diyaloğunu açın
  • “Browse” segmesine gelin
  • Dosya adı bölümüne “%windir%\Sysnative\AppFabric” yazarak enter tuşuna basın

Bu adımlar ardından Microsoft.ApplicationServer.Caching.Client ve Microsoft.ApplicationServer.Caching.Core assembly’lerini projenize referans olarak ekleyebilirsiniz.